Kolonoskopija je preiskava, pri kateri z inštrumentom s kamero pregledamo sluznico debelega črevesa in končnega dela tankega črevesa. Kolonoskop uvedemo preko zadnjika. Med posegom lahko odvzamemo vzorce tkiva za histopatološki pregled. Med posegom lahko odstranimo morebitne izrastke na sluznici.
Na Kliniki Doktor 24 kolonoskopijo opravljamo tudi na napotnico ZZZS in v okviru programa SVIT – državnega presejalnega programa za odkrivanje predrakavih sprememb in raka debelega črevesa in danke.
Kolonoskopijo lahko izvedemo tudi v globoki sedaciji z uporabo uspavala Propofol. Med preiskavo zaspite in se kolonoskopije ne spomnite.
Kolonoskopijo lahko izvedemo tudi v sedaciji z uporabo protibolečinskih zdravil in zdravil za umiritev. Preiskava je zato lažja, manj boleča, med preiskavo ste budni.
Pri pripravi na kolonoskopijo vam bodo v pomoč navodila za čiščenje črevesa s preparatom Moviprep. Zdravilo Moviprep dobite v lekarni. Zanj potrebujete recept. Če ga nimate, nam sporočite in poslali vam bomo samoplačniški recept.
Kdaj se odločamo za kolonoskopijo?
Kolonoskopija velja za zelo zanesljivo diagnostično preiskavo, pri kateri lahko odkrijemo pomembne predrakave in rakave spremembe v debelem črevesu in danki ter druge bolezenske spremembe črevesne sluznice, kot so vnetne bolezni črevesa, divertikli in žilne spremembe. Za kolonoskopijo se odločamo pri diagnostiki dolgotrajne driske, sumu na krvavitev iz črevesa, odvajanju krvi, hujšanju, nepojasnjenih bolečinah v trebuhu, družinski obremenitvi z rakom debelega črevesa in preventivno v okviru programa SVIT.
Kako poteka preiskava?
Za dobro preglednost je potrebno pred preiskavo čiščenje črevesa, ki ga dosežemo s posebnim režimom uživanja hrane dan pred posegom in pitjem predpisane odvajalne tekočine neposredno pred preiskavo. Kolonoskopija traja povprečno 30 min. Pred preiskavo analni kanal lokalno anesteziramo. Med kolonoskopijo boste ležali sprva na boku, kasneje pa se lega spreminja glede na potek preiskave. Preko kolonoskopa, ki ga uvedemo skozi analno odprtino, spremljamo in ocenjujemo črevesno sluznico. Med preiskavo zaradi boljše preglednosti v črevo vpihujemo manjšo količino ogljikovega dioksida. Zato boste lahko občutili bolečino, napihnjenost, krče in pretakanje. Če med preiskavo ugotovimo spremembe na sluznici, preko inštrumenta uvedemo kleščice in odvzamemo delček sluznice ter ga pošljemo na histopatološki pregled. Kadar naletimo na polipe, jih z zanko in s pomočjo električnega toka odrežemo. Če je polipov veliko in vseh ni mogoče odstraniti naenkrat, je potrebno kolonoskopijo ponoviti.
Odvzem koščka sluznice in odstranitev polipa praviloma nista boleča. Po opravljeni preiskavi vas bomo seznanili z izsledki preiskave.
Kako je z jemanjem redne terapije pred preiskavo?
Večino zdravil, ki jih redno jemljete, lahko na dan preiskave vzamete z vodo, kot običajno. Nekaj dni pred preiskavo prenehajte jemati pripravke železa. Če ste sladkorni bolnik in se zdravite z inzulinom, boste na dan preiskave zaradi čiščenja in priprave na koloskopijo potrebovali manj inzulina. O odmerku se posvetujte s svojim zdravnikom. Če jemljete zdravila za redčenje krvi (antikoagulantna terapija: Marevan, Eliquis, Pradaxa, Xarelto), se teden dni pred predvideno preiskavo oglasite v antitrombotični ambulanti zaradi prilagoditve odmerka zdravila.
Ali je kolonoskopija lahko tudi nevarna?
Kolonoskopija in polipektomija sta običajno varni, vendar ju, tako kot druge posege v telo, lahko spremljajo zapleti. Odstranitev polipa ali delčka sluznice lahko sproži manjšo krvavitev, ki običajno mine sama. Včasih, predvsem pri odstranitvi velikih polipov, je lahko krvavitev iz rezne ploskve večja, in jo je potrebno zaustaviti. Na mesto krvavitve vbrizgamo zdravilo adrenalin in apliciramo kovinsko sponko. Zelo redko je pri hujših krvavitvah potrebna transfuzija krvi ali celo operacija. Prav tako zelo redko pride do poškodbe ali celo predrtja črevesne stene. Tudi v tem primeru je zdravljenje operativno.
Po zaključeni preiskavi
Po preiskavi boste lahko občutili napihnjenost ali krče v trebuhu, ki bodo po odvajanju vetrov minili. Lahko jeste, vendar uživajte manjše obroke lahke kuhane hrane. Če vam bomo opravili polipektomijo, svetujemo, da vsaj en dan po preiskavi počivate doma. Opazujte blato zaradi možne krvavitve, ki se lahko pojavi tudi nekaj dni po posegu. Če opazite večjo krvavitev iz črevesa, močno bolečino ali povišano telesno temperaturo z mrzlico, se morate nemudoma odpraviti v področno urgentno zdravstveno ustanovo. V tem primeru vzemite izvid koloskopije s seboj.