Gastroskopija - endoskopski pregled požiralnika, želodca in dvanajstnika

Gastroskopija je preiskava, pri kateri z inštrumentom s kamero pregledamo sluznico požiralnika, želodca in dvanajstnika. Gastroskop uvedemo preko ust. Med posegom lahko odvzamemo vzorce tkiva za patohistološki pregled ali test za dokazovanje prisotnosti bakterije Helicobacter pylori. Med posegom lahko odstranimo morebitne izrastke na sluznici.

Na Kliniki Doktor 24 gastroskopijo opravljamo tudi na napotnico ZZZS.

Gastroskopijo lahko izvedemo tudi v globoki sedaciji z uporabo uspavala Propofol. Pred preiskavo zaspite in se gastroskopije ne spomnite.

Gastroskopijo lahko izvedemo tudi v sedaciji z uporabo protibolečinskih zdravil in zdravil za umiritev. Preiskava je zato lažja, manj boleča, med preiskavo ste budni.

Kaj je gastroskopija?

Gastroskopija je diagnostična preiskava, pri kateri s posebnim medicinskim inštrumentom gastroskopom pregledamo notranjost požiralnika, želodca in dvanajstnika. Pri preiskavi si natančno ogledamo sluznico zgornjih prebavil. Hkrati lahko odvzamemo vzorce tkiva za histopatološko preiskavo (specialist patolog pregleda tkivo pod mikroskopom). Lahko opravimo tudi polipektomijo, to je odstranitev izrastkov ali polipov.

Kdaj se odločamo za gastroskopijo?

Gastroskopija velja za zelo zanesljivo diagnostično preiskavo, pri kateri lahko odkrijemo pomembne predrakave in rakave spremembe na sluznici zgornjih prebavil in tudi druge bolezenske spremembe, kot so razjeda želodca in dvanajstnika, vnetne spremembe ter prisotnost bakterije Helicobacter pylori. Preiskavo opravljamo v primeru nejasnih bolečin v zgornjem delu trebuha, pogostega bruhanja, motenj pri požiranju, sumu na krvavitev iz zgornjega prebavnega trakta ter v sklopu diagnostike najdb pri drugih slikovnih preiskavah.

Kako poteka preiskava?

Za dobro preglednost je potrebno, da ste tešči. Vsaj 6 ur pred preiskavo ne smete jesti, popijete lahko le manjšo količino vode. Pred preiskavo praviloma lokalno anesteziramo sluznico žrela. Med gastroskopijo boste ležali na levem boku. Preko gastroskopa, ki ga uvedemo skozi usta, spremljamo in ocenjujemo sluznico zgornjih prebavil. Zaradi boljše preglednosti preko instrumenta vpihujemo manjšo količino zraka. Zato boste lahko občutili napihnjenost in tiščanje v zgornjem delu trebuha. Pomembno je, da med gastroskopijo ne požirate. Če med preiskavo ugotovimo spremembe na sluznici, preko inštrumenta uvedemo kleščice in odvzamemo delček sluznice za histopatološko preiskavo. Kadar naletimo na polipe, jih z zanko in s pomočjo električnega toka odrežemo. Odvzem koščka sluznice in odstranitev polipa nista boleča. Po opravljeni preiskavi vas bomo seznanili z izsledki preiskave.

Kako je z jemanjem redne terapije pred preiskavo?

Zdravila, ki jih redno jemljete, lahko na dan preiskave vzamete z malo vode. Če ste sladkorni bolnik in se zdravite z inzulinom, boste morda na dan preiskave, ko ne boste jedli, potrebovali manj inzulina. O odmerku se posvetujte s svojim zdravnikom.
Če jemljete zdravila za redčenje krvi (antikoagulantna terapija: Marevan, Eliquis, Pradaxa, Xarelto), se teden dni pred predvideno preiskavo oglasite v antitrombotični ambulanti zaradi prilagoditve odmerka zdravila.

Ali je gastroskopija lahko tudi nevarna?

Gastroskopija je varna, vendar jo, tako kot druge posege v telo, lahko spremljajo zapleti. Odstranitev polipa ali delčka sluznice lahko sproži manjšo krvavitev, ki običajno mine sama. Včasih, predvsem pri odstranitvi velikih polipov, je lahko krvavitev iz rezne ploskve večja in jo je treba zaustaviti. Na mesto krvavitve vbrizgamo zdravilo adrenalin in apliciramo posebno kovinsko sponko. Zelo redko je pri hujših krvavitvah potrebna transfuzija krvi ali celo operacija. Prav tako zelo redko pride do poškodbe ali celo predrtja stene zgornjih prebavil. Tudi v tem primeru je zdravljenje operativno.

Po zaključeni preiskavi

Po preiskavi boste lahko občutili kratkotrajno napihnjenost ali tiščanje v zgornjem delu trebuha, ki bosta minila sama. Lahko jeste kot običajno. Če vam bomo opravili polipektomijo, svetujemo, da vsaj en dan po preiskavi počivate doma. Opazujte blato zaradi možne krvavitve (črno blato), ki se lahko pojavi tudi nekaj dni po posegu. Če opazite večjo krvavitev iz črevesa, bruhate svežo kri ali črnikasto želodčno vsebino, imate močno bolečino ali povišano telesno temperaturo z mrzlico, se morate nemudoma odpraviti v področno urgentno zdravstveno ustanovo. V tem primeru vzemite izvid gastroskopije s seboj.

Sledite nam na socialnih omrežjih:
Facebook in Instagram

Naročite se na
samoplačniški pregled

Na pregled se lahko prijavite preko:
Telefon: 0820 08240
Elektronska pošta:
narocanje@doktor24.si

Ali izpolnite spodnji obrazec:

Ime in priimek
Vnesite vaš rojstni datum
e-naslov za odgovor
Telefon *
* ambulanta
Pregled, ki ga želite opraviti
Za termin pregleda vam bomo odgovorili v treh delovnih dneh.

Če nam želite še kaj sporočiti, prosimo vpišite v to okence.


Z označenim poljem in klikom na gumb 'Pošlji' dajem privolitev, da lahko družba KLINIKA DOKTOR 24 d.o.o. vpisane osebne podatke uporabi za namene naročanja. Uredba GDPR podrobneje*
da mi Doktor 24 pošilja obvestila o aktualnih informacijah, novicah in dogodkih preko elektronske pošte.