
Brez vode nam živeti ni
Voda je ključna za človeško zdravje in ima številne pomembne vloge v telesu. Predstavlja približno 60-70 odstotkov človeškega telesa. Zakaj je tako zelo pomembna in zakaj ima njeno pomanjkanje lahko resne posledice?
Voda je ključna komponenta vsake posamezne celice in omogoča biokemijske reakcije, ki so ključne za delovanje fizioloških funkcij telesa.
Krvna plazma, ki je pretežno sestavljena iz vode, omogoča prenos hranil, kisika in hormonov do celic ter odstranjevanje ogljikovega dioksida in drugih odpadnih produktov iz telesa.
Voda pomaga vzdrževati stabilno telesno temperaturo preko potenja in izhlapevanja skozi kožo. Telesna temperatura pa je ključna za pravilno delovanje vseh procesov v telesu in za vzdrževanje ravnovesja.
Delovanje prebavnega sistema je tudi močno odvisno od vode. Pomaga pri tvorbi sline, ki je pomembna za začetek prebave hrane v ustih ter pri delovanju želodca in črevesja, absorpciji hranil in izločanju odpadnih snovi. Ob zaprtju zdravniki po navadi najprej vprašamo, če dovolj pijete? Ali ni tako? Pitje vode pred obroki lahko pomaga pri nadzoru apetita in zmanjševanju vnosa kalorij, kar prispeva k ohranjanju zdrave telesne teže, voda pa hkrati pospešuje metabolizem.
Ledvice filtrirajo kri in izločajo odpadne snovi ter toksine preko urina. Tudi tukaj je ključna količina vode v telesu. Za pravilno delovanje ledvic in preprečevanje tvorbe ledvičnih kamnov je potrebna dobra hidracija. Ob manjšem vnosu tekočine je urina manj, je bolj koncentriran, dlje časa zastaja v mehurju in tako nastanejo idealni pogoji za okužbe, ne le mehurja, lahko tudi ledvic.
Hidracija vpliva tudi na kognitivne funkcije, vključno s koncentracijo, spominom in splošno mentalno zmogljivostjo. Ob dehidraciji opažamo zmanjšano budnost in kognitivne težave, utrujenost, razdražljivost in anksioznost, pogosti so glavoboli. Posebej hitro je to opaziti pri ranljivejših skupinah, dojenčkih, majhnih otrocih, starostnikih. Predvsem pri slednjih je to lahko velik problem, saj center za žejo ne deluje več dobro in je potrebno vodo oz. tekočino piti »po načrtu«, ne več samo na podlagi občutka žeje. Pri majhnih otrocih (seveda ne le pri njih) se lahko soočimo z veliko težavo hitre dehidracije ob prebavnih motnjah, driskah, bruhanju ali ob visoki vročini.
Hidracija je pomembna tudi za vzdrževanje elastičnosti in vlažnosti kože, saj dehidracija lahko privede do suhe, luskaste kože in poveča tveganje za nastanek kožnih težav.
Zadostna hidracija pomaga vzdrževati zdravo cirkulacijo krvi in lahko zmanjšuje tveganje za bolezni srca in ožilja ter pomaga pri uravnavanju krvnega tlaka. Na tem mestu je potrebno opozoriti, da obstajajo bolezni, kjer je uživanje količine vode oz. tekočin na dan omejeno. Gre za srčno popuščanje, ko srce ne zmore več dovolj učinkovito delovati in lahko voda iz tega razloga zastaja v telesu ter povzroča resne težave. Srčni bolniki se morajo o količini »dovoljene« tekočine na dan obvezno posvetovati z zdravnikom.
Kdaj pa potrebujemo še več vode?
Ob prebolevanju okužb, ob povišani telesni temperaturi, ob prebavnih motnjah. Potrebe po vodi se povečujejo v vročem in suhem vremenu, med telesno aktivnostjo in v visokogorju. Enostavno lahko rečemo, da je prilagajanje vnosa tekočin okolijskim dejavnikom ključnega pomena za preprečevanje dehidracije. Poleg pitja vode, tekočine pridobivamo tudi iz hrane. Sadje in zelenjava, kot so lubenice, kumare in pomaranče, imajo visok delež vode in prispevajo k dnevnemu vnosu tekočin.
Ali lahko popijemo preveč vode?
Lahko. Obstajajo bolezenska stanja, tudi psihična, ko človek npr. zaradi neravnovesja hormonov pije preveč vode, kar lahko vodi v porušenje stanja elektrolitov v krvi (hiponatriemije), ko se tekočine v telesu, poenostavljeno rečeno, preveč razredčijo. To je sicer redko, a potencialno nevarno stanje, ki zahteva takojšnje strokovno ukrepanje.
Koliko časa lahko preživimo brez vode?
Ne poskušajte se testirati! Raje verjemite.
Splošno velja, da zdrav človek brez vode lahko preživi približno tri do sedem dni, vendar to lahko močno variira. V povprečnih pogojih se simptomi hude dehidracije običajno pojavijo po dveh do treh dneh brez vode. Če prištejemo telesno aktivnost, se čas še zmanjša. V ekstremnih pogojih lahko pomanjkanje vode povzroči resne zdravstvene težave v manj kot enem dnevu. Na primer, pri zelo visoki telesni aktivnosti in visokih temperaturah lahko dehidracija postane kritična že v nekaj urah.
Fiziološki procesi v telesu so moteni že po nekaj urah brez vode. Blaga dehidracija lahko povzroči simptome, kot so žeja, suha usta, utrujenost in zmanjšano uriniranje. Zmerna dehidracija lahko vodi do glavobolov, omotice, zmanjšane koncentracije in zmedenosti. Huda dehidracija je lahko življenjsko nevarna, saj lahko povzroči odpoved organov in smrt.
Katarina Plausteiner Đorđević, dr. med., spec. družinske medicine