Težave z venami nog so poleti izrazitejše

Skoraj vsi, ki imajo kronično vensko bolezen, tožijo, da jim noge poleti povzročajo več preglavic. Vročina oziroma toplo okolje namreč slabo vplivata na vensko ožilje nog. Nekateri imajo venske težave izključno poleti.

Venska bolezen je ena najpogostejših kroničnih bolezni. Vene nog se razširijo in v njih venska kri zastaja. K nastanku bolezni prispeva več različnih dejavnikov. Podedovana nagnjenost za bolezen, kjer je verjetnost za krčne žile skoraj 90-odstotna, če jih imata tudi oba starša, se kaže v šibkosti venske stene. K nastanku bolezni pripomore okvara endotelija, notranje obloge ven in venskih zaklopk, hormonski vplivi (venska bolezen je pogostejša pri ženskah) in povečan tlak znotraj venskega sistema nog zaradi telesne neaktivnosti in pretežno sedečega ali stoječega dela. Bolezen in z njo povezane težave se z leti stopnjujejo, lahko pa jo upočasnimo s pravilnim življenjskim slogom in ustreznim zdravljenjem.

Znano je, da segrevanje težave z venami okrepi, hlajenje pa jih omili

Poleti se vene zaradi toplote razširijo, so bolj napolnjene s krvjo, tlak v venskem sistemu nog je večji, vene se zato še bolj razširijo, njihove zaklopke postanejo neučinkovite in kri prične teči v napačno smer, to je navzdol. Zaradi povečanega tlaka v venah nog iz njih prične uhajati tekočina, ki se kopiči v tkivu. Noge začnejo otekati v predelu gležnjev, oteklina se stopnjuje preko dneva in je zvečer najizrazitejša. Ponoči, ko ležimo, splahni. Oteklina v podkožnem tkivu nog povzroči občutek utrujenih, težkih ali bolečih nog. Ta občutek je najizrazitejši zvečer oziroma v prvi polovici noči in do jutra povsem izzveni. Nočni krči v mišicah meč so pogost simptom venske bolezni.

Pojasnimo jih lahko s pomanjkanjem kisika in kopičenjem odpadnih snovi, ki so posledica presnove v celicah, in jih slabo delujoč venski sistem ne uspe dovolj hitro odplavljati. Tudi krči se značilno pojavljajo v prvi polovici noči.

Kako pomagati nogam poleti

Obstaja več ukrepov, ki jih lahko med seboj kombiniramo. Kompresijsko zdravljenje je eden od temeljev zdravljenja venske bolezni. S povijanjem nog z elastičnimi povoji ali nošenjem medicinskih kompresijskih nogavic učinkovito zmanjšamo pritisk v venah nog, s tem pa preprečimo otekanje in druge težave, ki so povezane z njim. Mnogi kompresijsko zdravljenje zaradi vročine težje prenašajo. Če otekanje ni zelo izrazito, lahko poleti pomagajo tudi preventivne 140 DEN dokolenke. Sicer velja, da je bolje, da kompresijsko zdravljenje izvajamo vsaj prvo polovico dneva, kakor da ga popolnoma opustimo. Poleti si lahko pomagamo tudi z venoaktivnimi zdravili. Ta vsebujejo antioksidante flavonoide, ki delujejo protivnetno in ugodno vplivajo na vensko steno. Brez recepta so v obliki tablet na voljo v lekarnah. Pomagajo zmanjševati otekanje in neprijetne občutke težkih, utrujenih ali bolečih nog. Nenazadnje pa velja upoštevati zdrav način življenja. Telesna aktivnost je nepogrešljiva, ker je za normalen odtok venske krvi proti srcu ključna aktivnost mišic meč, tako imenovana mišična črpalka. Še posebej koristne aktivnosti so hoja, plavanje in kolesarjenje. Med sedečim počitkom je dobro noge dvigniti. Koristna je masaža nog v smeri od gležnjev proti stegnom pa tudi hlajenje nog s hladnim tušem v smeri od gležnjev navzgor proti kolenom.

 

 

doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., specialistka dermatovenerologije, dermatološka ambulanta Klinike Doktor 24

Sledite nam na socialnih omrežjih:
Facebook in Instagram