
Klepet: Vedno me že zjutraj razveseli dobra kava in kratek pogovor s sodelavci
dr. Zora Golob Lapoša, specialistka splošne medicine
Hvala, da ste si vzeli čas za naš pogovor. Prihaja maj, ko praznujemo svetovni dan zdravnika družinske medicine, in tudi zato bi radi izvedeli več o vaši specializaciji in delu, vaših razmišljanjih. Kaj natančno počnete in kje?
Z vami še nismo klepetali, uvodoma nas zanima, kaj bi bili po poklicu, če se ne bi odločili za študij medicine in zakaj?
Pozdravljeni, hvala za povabilo. Preden sem se odločila za medicino, sem razmišljala o arhitekturi, primerjalni književnosti ali matematiki. Na koncu je zmagala medicina in želja pomagati sočloveku.
V čem se ambulante družinskega zdravnika razlikuje v primerjavi z drugimi specialistični ambulantami?
Prednost dela v ambulanti družinske medicine vidim predvsem v celostni obravnavi pacienta. S časom svoje paciente res spoznam in trudim se, da jih obravnavam kakovostno ter individualno. Hkrati smo v družinski medicini zelo obremenjeni z birokracijo, katera čedalje bolj »zažira« čas namenjen pacientom.
Poleg empatije, kaj je najbolj pomembno v odnosu pacient-zdravnik, da je obravnava za obe strani kakovostnejša?
Mislim, da je za kvalitetno obravnavo najpomembnejše zaupanje ter zavedanje, da v odnos vstopamo odkrito, z najboljšimi nameni, brez obsojanja.
Menite, da svetovni dan zdravnikov družinske medicine kaj vpliva na odnos med pacientom in izbranim zdravnikom? Kako?
Vesela sem, da imamo dan zdravnikov družinske medicine in upam, da bo vsaj malo pozitivno vplival na naš odnos s pacienti, verjetno bolj posredno preko ozaveščanja javnosti o poslanstvu našega poklica. Upam tudi, da bo svetovni dan zdravnikov prepričal koga od mlajših kolegov, da se bo odločil za naš poklic.
Ambulanta družinskega zdravnika je čustveno lahko tudi naporna. Kako se spopadate z izzivi, ki jih prinaša vaše delo? Je razlika med začetkom kariere in zdaj?
Z leti gotovo postajam bolj potrpežljiva, umirjena. Seveda še vedno možnost za napredek. Stres se trudim premagovati sproti in mu ne pustiti, da se nalaga. Pomagam si s treningom čuječnosti, športom in seveda s pogovorom z bližnjimi.
Preventiva je pomembna, a pacienti k vam večinoma pridejo, ko se je težava že razvila, mogoče za pogovor mnogokrat zmanjka časa. Spodbujate svoje paciente k zdravemu življenjskemu slogu, k pozitivnim spremembam? Ste pri tem uspešni?
Trudim se najprej dajati zgled in nato spodbujati, da je za zdravje najpomembnejši zdrav življenjski slog. Gibanje, pravilna prehrana, dobri odnosi. Šele nato pridejo na vrsto zdravila in razni posegi. Pri svojem delu sem že velikokrat opazila, da so zadovoljni, aktivni ljudje bolj zdravi in tudi v primeru hujše bolezni le to lažje premagujejo.
Je del ozaveščanja tudi v informiranju o paketni ponudbi dodatnih zdravstvenih storitev, ki jih vaši pacienti lahko koristijo tudi preventivno?
Preventiva je vedno dobra in kdor le ima možnost, naj jo izkoristi.
Zakaj mislite, da je Doktor 24 Asistenca koristna za bodoče uporabnike?
Prednost asistence je gotovo v priložnosti pogovora z zdravnikom 24 ur na dan, hišnih obiskih in specialističnih pregledih brez izdane napotnice družinskega zdravnika.
Kako pa izgleda vaš povprečen delovni dan, ko prestopite vrata ambulante na Doktor 24? Kateri del delovnika vam je najbolj pri srcu in zakaj?
Vedno me že zjutraj razveseli dobra kava in kratek klepet s sodelavci. V vsakem še tako težkem dnevu se vedno najde kdo, ki s svojo besedo ali dejanjem polepša trenutek. Gotovo pa je lep del delovnika tudi ta, da se zaključi.
Kaj so vas v letih delovanja morda naučili pacienti oz. izkušnje? Vam je katero doživetje ali oseba še posebej ostalo v spominu?
Pacienti so me veliko naučili. Vesela sem za vse njihove namige za branje, predstave, potovanja. Še bolj pa sem hvaležna, da so me številni izmed njih spustili blizu, mi zaupali svoje strahove, želje. Ob njih sem spoznala, da je v življenju pomembno vztrajati, ohranjati zaupanje v odnose, biti hvaležen za drobne stvari.
Malo nas zanima tudi vaša osebna plat. Življenje v družini zdravnika verjetno zahteva več prilagajanja. Tudi mož je uspešen zdravnik, imata majhne otroke. Kako vam uspeva uskladiti vse želje, obveznosti …?
Brez dobre podporne mreže, za katero sem res hvaležna, mi ne bi uspelo. Vesela sem, da imam oporo v družini (predvsem možu in starših), prijateljih in trdno sosedsko navezo.
Kaj najraje počnete v prostem času, če in ko vam ga kaj ostane? Kaj vas najbolj sprosti? Knjige, potovanja, glasba, šport, hišni ljubljenčki …?
Kar vse našteto. Ko razvozim hčeri na popoldanske aktivnosti in opravim nujne gospodinjske obveznosti, ni boljšega kot kava in dobra knjiga, pri tem pa mi družbo velikokrat delata naša mačka. Med vikendi ali dopustom si vsi skupaj radi vzamemo čas za kolesarjenje, hribolazenje ali kakšen koncert, če je časa še več, pridejo na vrsto potovanja in raziskovanja novih kotičkov.
Vemo, da v službo radi prikolesarite, zato nas seveda zanima ali se tudi zasebno držite smernic zdravega življenja.
Trudim se živeti zdravo, se dovolj gibati, večinoma kuham sama. V vsem seveda nisem popolna, ampak tudi to je del življenja.
Kaj bi sporočili bralcem naše revije, morda svojim pacientom ali komu drugemu?
Velikokrat pozabimo, da je včasih humor tisti, ki nas lahko reši. Če znamo na svojo situacijo pogledati malo z razdalje in ne strogo resno, lahko vedno opazimo, da vse skupaj ni brezizhodno.
Zastavite eno vprašanje za našega naslednjega gosta, intervjuvanca.
Vedno rada preberem odgovore na vprašanja o priporočilu dobre knjige, koncerta, predstave ali razstave. Tako da bi naslednjega gosta vprašala o priporočilu za poletno branje ali koncert.