Savska cesta 3, 1000 Ljubljana
O preiskavi
Dvoenergetska rentgenska absorpciometrija (DXA) je referenčna metoda za merjenje mineralne gostote kosti. Naprava (aparat Hologic) usmeri ozek snop rentgenskih žarkov dveh energij skozi preiskovani del telesa in obenem posname preiskovano območje. Iz oslabitve vsake energije posebej izračuna količino kostnine. Metoda je natančna in zanesljiva, količina in intenziteta rentgenskih žarkov pa zelo majhna in s tem sevanje zanemarljivo nizko. Zato meritve lahko ponavljamo, kar je pomembno za spremljanje učinka zdravljenja.
Rezultat meritve je kvantitativno izražena mineralna gostota kosti – MKG (v g/cm2), skupaj s standardnim odklonom (deviacijo) od normale za zdravo odraslo osebo (T- vrednost).
Preiskava spada pod okrilje endokrinološke ambulante Pacienta d.o.o., Ljubljana. Preiskovanec prejme po meritvi: pisni izvid specialistke endokrinologije, z eventuelno diagnozo in svetovano terapijo.
Kaj z meritvijo ugotavljamo
Prvenstveno je metoda pomembna za odkrivanje bolezni zmanjšane kostne gostote in spremenjene mikroarhitekture kosti – osteoporoze.
OSTEOPOROZA je bolezen kosti, ko le-te postanejo redkejše, krhkejše in se lažje zlomijo. Pri bolnikih z osteoporozo se že ob majhni poškodbi, sorazmerno nežnem padcu iz stojne višine, celo kašlju, zlomijo vretenca, kosti kolka, roke – ponavadi tik nad zapestjem. Zaradi zlomov vretenc se bolniki z osteoporozo zmanjšajo, hrbet postane ukrivljen in zgrbljen.
Osteoporoza se navadno razvija skozi daljše obdobje, najhitrejši proces redčenja kostnine steče pri ženskah v prvih letih po nastopu menopavze, pri moških pa z desetletnim zamikom. Bolezen moramo odkriti preden pride do resnejših okvar in preden se kosti zlomijo. Danes imamo zdravila, ki bolezen ustavijo in preprečijo njeno napredovanje.
Dejavniki tveganja za razvoj/nastanek osteoporoze so:
- vitka telesna gradnja,
- zgodnja menopavza (pred 45. letom),
- neuživanje mleka in mlečnih izdelkov,
- telesna neaktivnost,
- osteoporoza v družini (genetski dejavnik),
- pomanjkanje vitamina D,
- kajenje, prekomerno uživanje alkohola,
- zdravljenje z antiepileptiki, heparinom, antacidi,
- dolgotrajno zdravljenje (3 mesece ali več) z glukokortikoidnimi zdravili,
- pri moškem nizka koncentracija testosterona.
Komu priporočamo meritev?
- vsem ženskam z dopolnjenim 65. letom,
- pomenopavzalnim ženskam z rizičnimi dejavniki (zlom kolka pri materi, nežna telesna gradnja: teža pod 60 kg oz. BMI pod 19 kg/m2, spremljajoče obolenje ali jemanje zdravil, ki vplivajo na kostno maso) čim prej po vstopu v pomenopavzalno obdobje,
- moškim z dopolnjenim 70. letom,
- odraslim z nizkopražno frakturo,
- odraslim z boleznijo, ki povzroča izgubljanje kostne mase (celiakija, malabsorpcijski sindrom, hipogonadizem, izostanek menstruacije 1 leto in več, hiperparatiroidizem, hiper/hipotiroza),
- odraslim, ki prejemajo zdravila, ki vplivajo na kostno maso (glukokortikoidi: Medrol, Pronison, Dexamethason; imunosupresivna zdravila),
- vsem, ki že se zdravijo zaradi osteoporoze, da se ovrednoti učinek zdravljenja (ob zdravljenju osteoporoze kontrolna meritev čez 1 leto, ob osteopeniji čez 1.5 do 2 leti).
Ali ste vedeli?
- Ena tretjina žensk v svojem življenju po 50. letu utrpi osteoporotičen zlom.
- Kar 50% žensk, ki so v menopavzi vsaj 5 let in niso prekomerno težke, ima osteoporozo.
- Do 80. leta starosti ima osteoporozo vsaka tretja ženska in vsak šesti moški.
- Polovici starejše populacije primanjkuje vitamina D.
Kako lahko skrbimo za zdrave kosti?
- Nemastno mleko in mlečni izdelki naj bodo na jedilniku vsak dan, prav tako sadje in zelenjava.
- Redna telesna dejavnost, čim več na svežem zraku, vsaj poleti.
- Izogibanje tobaku in alkoholu.
- Ob že nastali osteoporozi pa so- poleg zdravljenja z zdravili!- to nujni dodatni ukrepi.
Za več informacij in naročanje na pregled pokličite številko 0820 08240.
Pregled je za uporabnike Doktor 24 Asistence BREZPLAČEN!